Üniversitemiz tarafından kendisine tevcih edilen “kamu hukuku alanında Fahri Doktor” unvanı için düzenlenen törene katılmak üzere Üniversitemize teşrif eden Gine Cumhurbaşkanı Alpha CONDÉ, 29 Aralık 2016 Perşembe günü ilk olarak Rektör Prof. Dr. E. Ertuğrul Karsak’ı makamında ziyaret etti. Bu ziyarette kendisine Üniversitemiz adına bir plaket sunuldu ve daha sonra tören alanına geçildi.

Rektör Prof. Dr. E. Ertuğrul Karsak, törende yaptığı konuşmada aşağıdaki ifadelere yer verdi: "Sabır ve sebatın, barışın ve demokrasinin sürdürülmesinde vazgeçilmez etmenler olduğunu dünyanın anlamasını sağladınız. Gine’nin bağımsızlığının elli sekizinci yılı münasebetiyle 2 Ekim 2016 tarihinde, demokratik değerlere saygıya ilişkin yaptığınız çağrı, düşüncelerinize bağlılığınızın en güzel ifadesidir.  

Ayrıca, Afrika kıtasındaki yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çalışıyorsunuz. Vurguladığınız gibi, yaşam koşullarının iyileştirilmesi, sağlık ve siyasi diyaloğun yanı sıra, ekonomi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması ile de ilgilidir. Eğitim, önceliklerinizden biri olmaya devam ediyor; bu hususta yakın bir zamanda “ekonomik, siyasal ve toplumsal özgürlüklerin bilgiye hâkimiyetle başladığının” altını çizdiniz. 

Tüm bunlar ve ilgili diğer hususlar dikkate alınarak, Üniversitemiz Hukuk Fakültesi'nin önerisi üzerine Galatasaray Üniversitesi Senatosu, size Fahri Hukuk Doktoru unvanının tevcih edilmesine oybirliğiyle karar vermiştir."

Sayın Cumhurbaşkanı Alpha CONDÉ de törende gerçekleştirdiği konuşmada duygularını, “Bu kadar prestijli bir üniversiteden kabul görmek her zaman mümkün olmaz, değerli öğretim üyelerine şükran duyuyorum.” şeklinde ifade etti. 

Tören sonrasında öğrencilerimiz ile sohbet eden Gine Cumhurbaşkanı CONDÉ, onlara “Sadece düşler dünyayı ilerletebilir, hayal kurmaktan ödün vermeyin.” tavsiyesinde bulundu.

haber_foto OP1A1460 IMG_6503

OP1A1512 IMG_6494